Division II

 

TEAM RANKINGS

Rank School Points
1. Maryville (Mo.) 160
2. Nebraska-Kearney 145
 3. St. Cloud (Minn.) State 145
4. Mercyhurst (Pa.) 142
5. Notre Dame (Ohio) 116
6. Pittsburgh-Johnstown (Pa.) 101
7. Newberry (S.C.) 89
8. Lake Erie (Ohio) 81
9. Augustana (S.D.) 69
10. Ashland (Ohio) 67
11. Tiffin (Ohio) 63
12. California Baptist 56
13. Findlay 55
14. Central Oklahoma 54
15. Indianapolis 50
16. Wisconsin-Parkside 49
17. Lindenwood (Mo.) 45
 18. Wheeling Jesuit (W. Va.) 45
19. Central Missouri 39
20. Colorado State-Pueblo 28

Others receiving votes: San Francisco (Calif.) State, Western State Colorado, Upper Iowa, Minnesota State-Mankato, McKendree (Ill.), Colorado Mesa, LIU Post (N.Y.), Kutztown (Pa.)

INDIVIDUAL RANKINGS

125 pounds
1. Tim Prescott St. Cloud State
2. T.J. North Augustana
3. Dustin Werner Wheeling Jesuit
4. Josh Kieffer Indianapolis
5. Ivan McClay Notre Dame
6. Willie Bohince Mercyhurst
7. Connor Bolling Nebraska-Kearney
8. Ronzel Darling Wisconsin-Parkside

 

133 pounds
1. Daniel DeShazer Nebraska-Kearney
2. Dakota Bauer Maryville
3. Joe Calderone LIU Post
4. Nick Crume Indianapolis
5. Blake Bosch Minn. St.-Moorhead
6. Nolan Whitely Wheeling Jesuit
7. Jordan Gurrola San Francisco State
8. Zach Shank Western St. Colorado

 

141 pounds
1. Keith Surber Nebraska-Kearney
2. Nate Rodriguez Maryville
3. Darren Wynn McKendree
4. Dylan D’Urso Mercyhurst
5. Justin Kieffer Indianapolis
6. Ryan Skonieczny Findlay
7. Preston Bowshier Wheeling Jesuit
8. Daniel Salazar Colorado Mesa

 

149 pounds
1. Destin McCauley Nebraska-Kearney
2. Nick Goebel Findlay
3. Scott Bosak Belmont Abbey
4. Mike Screptock Tiffin
5. Jeremy Landowski Mercyhurst
6. Brent Fickel Ashland
7. Keenan Hagerty Maryville
8. Ty Lydic Seton Hill

 

157 pounds
1. Clint Poster St. Cloud State
2. Jonatan Rivera Notre Dame
3. Francis Mizia Mercyhurst
4. Matt Martoccio Kutztown
5. Greg Hegarty Maryville
6. JaCobi Jones Colorado St.-Pueblo
7. Terrel Wilbourn Lindenwood
8. Zeb Beam Ashland

 

 

165 pounds
1. Matt Vandermeer Lake Erie
2. Gabe Fogarty St. Cloud State
3. Devin Aguirre Nebraska-Kearney
4. Nick Fishback Wisconsin-Parkside
5. Austin Harris Western St. Colorado
6. Angelo Bortoluzzi Mercyhurst
7. Dimitri Willis Maryville
8. Tyler Reinhart Pitt-Johnstown

 

174 pounds
1. Zeb Wahle Maryville
2. August Mizia Mercyhurst
3. Archie Williams Central Missouri
4. John Blankenship Pitt-Johnstown
5. Payne Hatter Ouachita Baptist
6. Randy Boerner Colorado Mesa
7. Blaze Shade UNC Pembroke
8. Joe Pittman Newberry

 

184 pounds
1. Nick Burghardt Maryville
2. Huston Evans Newberry
3. Jacob Waste California Baptist
4. Travis McKillop Pitt-Johnstown
5. Dakota DesLauriers Mercyhurst
6. Jon Inman Fort Hays State
7. Jonathan Costa San Francisco State
8. Brandon O’Neill Ashland

 

197 pounds
1. Joe Brandt Ashland
2. Jake Cramer Tiffin
3. Ryan Beltz Maryville
4. Joe Gomez Northern State
5. Garret Lineberger Notre Dame
6. Tyler Richardson East Stroudsburg
7. Evan Rosborough Lake Erie
8. Paul Wilson Colorado Mines

 

285 pounds
1. Austin Goergen St. Cloud State
2. Garrett Grey Tiffin
3. Andy Welton Mercyhurst
4. Josh Duplin Pitt-Johnstown
5. Cole Wilson Southwest Minn. St.
6. Luke Fleming Findlay
7. Donnell Walker Maryville
8. Sam Alnassiri San Francisco State

Comments are closed.

%d bloggers like this: